Při zpracování kovů vznikají prostřednictvím svařování, broušení, leštění a jiných obdobných operací dýmy a plyny.
Dýmy a plyny vzniklé z těchto procesů jsou zdraví škodlivými látkami a mohou se podílet na vzniku rakovinotvorných buněk.
Odsávací a filtrační zařízení je navrhováno s cílem odsát dým z prostoru svařování, a tím zamezit jeho výskytu v dýchací zóně pracovníků.
Odsávací a filtrační zařízení HENNLICH pro odsávání dýmů a plynů ze svařování či broušení zachycují prach maximálně efektivně a napomáhají k výrazně lepšímu pracovnímu prostředí každého pracovníka.
Vždy se snažíme navrhnout filtrační zařízení s ohledem na co nejnižší provozní náklady (vhodná velikost filtru, počet a materiál filtračních patron atd.).
Velmi často jsou jednotlivá svářecí či řezací pracoviště vybavena odsávacími rameny či digestořemi, která jsou potrubím napojena na centrální filtrační zařízení. Toto odsávací zařízení je většinou nainstalováno vně budovy.
V létě je čistý přefiltrovaný vzduch veden do venkovního prostředí, v zimě naopak zpět do prostoru hal tak, aby se docílilo co největších úspor za vytápění.
Nejčastější aplikace
- svařování
- broušení
- leštění
- kartáčování
- frézování
Doporučené typy filtračních jednotek pro odsávání svařování a broušení:
Typ N
Typy N1000 VN a N1500 VN.
Filtrační jednotka s 1 ks filtrační patrony (plocha 15, respektive 24 m2 a odsávacím výkonem do 1800 m3/h). Je vybavena podpěrnou konstrukcí a nádobou pro sběr odprašků, případně jedním odsávacím ramenem.
Typ P
Typy P1500/9/N, P1500/12/N či P1200/25/N.
Robustní lokální filtrační jednotka s 9-25 ks filtračních patron (luxusní filtrační plocha od 17 do 99 m2) a odsávacím výkonem do 6500 m3/h. Je vybavena podpěrnou konstrukcí a nádobou pro sběr odprašků, případně 1-2 ks odsávacích ramen.
Typ M
Filtrační jednotka typu M se používá jako centrální zařízení pro odsávání několika pracovišť. Součástí dodávky je vždy návštěva a zaměření na místě či projekt s rozmístěním odsávacích ramen a potrubních rozvodů.
Filtr je většinou instalován venku s vedením vzduchu v létě ven a v zimě dovnitř.